DIZAJNÉR TIMO NAKARI

Narodený: 1963

Národnosť: fínska

Povolanie: dizajnér sáun

V roku 1995 začal pracovať pre spoločnosť Nokia, neskôr pre obchodné oddelenie Fínskej ambasády v Budapešti. V roku 2005 rozbieha vlastnú výrobu sáun spoločne s maďarským priateľom, tesárom Emilom Pakozdim. Na Slovensku spolupracuje so spoločnosťou Hottub Sauna and Wellness.

ROZHOVOR S TIMOM NAKARIM Z ČASOPISU PEKNÉ BÝVANIE 10/2012

Pán Nakari, čo pre fínov znamená saunovanie?

Sauna bola pre Fínov vždy niečo ako kúpeľňa, a to odjakživa. Ako ideálne miesto k odpočinku si ju Fíni veľmi často doprajú spolu s priateľmi. Keď sa rodiny navzájom navštívia, súčasťou večerného programu býva spravidla vždy aj spoločné saunovanie. Muži a ženy sa saunujú vždy oddelene, a to aj vo verejných saunách. Tie sú k tomu vždy prispôsobené a vždy tu nájdete sauny pre mužov a pre ženy. Šťastnejší z fínov majú saunu priamo pri jazere. Musí to byť čo najbližšie k jazeru, aby ste si mohli ísť hneď aj zaplávať. Kúri sa pomocou piecky na drevo. Sauna je tiež súčasťou biznisu. V každej väčšej firme alebo úrade majú totiž svoju vlastnú saunu, ktorú môžu zamestnanci využívať. Staré porekadlo vraví, že najlepšie obchody sa uzatvárajú práve v saune. Všetci sú tam totiž rovní – sú nahí a tak im neostáva nič iné, než byť úprimní. Pravda tak vypláva ihneď na povrch.

Odlišuje sa nejakým spôsobom tradičná fínska sauna od slovenskej verzie?

Fínska sauna býva pevnou súčasťou domu. Tradičné domy sú z dreva, takže sauna nemusí stáť niekde bokom. Nie je považovaná za žiadny luxus, zvláde ju postaviť každý tesár. Fíní si ju naozaj obľúbili, nedokážu si život bez nej predstaviť. Je súčasťou kúpeľne, miestom, kde sa predhrejete, kým si dáte sprchu. V strednej Európe to tak rozhodne nie je, často prídu starší zákazníci s tým, že si kupujú svoju prvú saunu. To by bolo pre Fínov nepredstaviteľné. Domáca sauna nemá v strednej Európe dlhé korene…

Aká je zásadná ingrediencia správneho a príjemného saunovania?

Veľká piecka a množstvo kameňov. Dobrá cirkulácia vzduchu, pohodlné lavice a správna výška, čiže nie príliš nízky strop a nie príliž nízke sedenie.

Aké sú ideálne materiály pre jej výrobu?

Tradičným materiálom pre výrobu je smrek, na lavice sa používa jelša alebo osika. Momentálne patrí medzi najmodernejšie oblkadové materiály červený kanadský céder alebo tzv. “thermo wood” materiály. Väčšina Fínov používa na vykúrenie sáun mäkké drevo, pretože pri horení nedymí a neobťažuje zápachom.

Môže sa vo fínskej saune saunovať každý?

V zásade áno, vo Fínsku so saunovaním začínajú polročné bábätká a nevyhýbajú sa jej ani veľmi starí ľudia, do sauny chodí skrátka každý. Sauna sa neberie ako šport, ale ako miesto, kde sa dá odpočinúť a zahriať sa. Nemusí to vždy byť intenzívne teplo, väčšine ľudí stačí 60 – 70 ºC, aby si to užili. 

Čo všetko musí dizajnér ovládať, aby navrhol naozaj dokonalý kúsok?

Predovšetkým musí sám pravidelne navštevovať saunu, aby bol schopný porozumieť a pochopiť, akú úlohu hrá napríklad rôzne umiestnenie saunovej piecky pri cirkulácii vzduchu. Tiež vďaka tomu získa jedinečnú skúsenosť, aké pohodlné môžu byť lehátka a lavice, ak chcete používať saunu pravidelne. Podstatnou ingredienciou úspechu je poznanie, že iba z naozaj nefalšovaných a kvalitných materiálov dokážete spraviť perfektnú saunu.

Tiež nie je na škodu, ak sa narodil práve vo Fínsku a celé detstvo strávil saunovaním s otcom, ktorý bol do sáun blázon, mal doma tri kúsky a každý večer vyhrieval minimálne jednu z nich. V skutočnosti ale jediné, čo správny dizajnér potrebuje, je ten správny sedliacky rozum, aby mu všetko do seba správne zapadlo a vypadalo to dobre.   

Môže dobrú saunu navrhnúť iný, než fínsky dizajnér?

Tak si nedokážem predstaviť… Žartujem, samozrejme, že môže, pokiaľ si ale prečíta moju predošlú odpoveď.

Čo považujete za najťažší oriešok pri návrhu a spracovaní sauny?

Najťažšie je porozumieť potrebám a želaniam konkrétneho zákazníka. Je dôležité si s ním hneď na začiatku sadnúť a porozprávať sa, spoznať ho. Potom prichádza na radu dizajnér, potrebujete stále nové a nové nápady. Začínajú starosti, kde zoženiete najlepšiu piecku, pretože nie každý pieckar zvládne vyrobiť presne také, aké pre túto saunu potrebujete. Túžite po čo najkvalitnejšom dreve, aby bol výsledok dokonalý, snažíte sa dať dohromady tím ľudí, ktorých by to tiež bavilo a záležalo im na každom detaile tak ako vám… Určite som sa veľa vecí zabudol… Skrátka, keby bola výroba dokonalých sáun jednoduchá, predávali by sa na každom kroku. 

Aké sú najnovšie trendy v saunovom dizajne?

Tak to je jasné. Jednoduché čisté línie a to najlepšie drevo.